Agrest a może jagody goji?

Gdy posiadamy duży ogród, mamy możliwość posadzenia tam wielu różnorodnych roślin. Mniejsze drzewka, krzewy i różnorakie byliny sprawią, że miejsce nabierze niezwykłego charakteru. W okresie letnim będzie idealnym miejscem do odpoczynku i rodzinnych spotkań. Grill z bliskimi znajomymi upłynie miło i beztrosko. Posiadanie własnego miejsca do tego typu spotkań, to niewątpliwy luksus.

Zastanówmy się, bo niewątpliwie warto, nad wzbogaceniem ogrodu o krzewy owocowe. Są proste w uprawie, a mają bardzo dużo zalet. Zielone cały sezon, często o ciekawych i oryginalnych liściach, a w okresie kwitnienia ubarwią ogród pachnącymi kwiatami. Dojrzewające owoce są niezwykłą ozdobą wśród kwiatów i innych krzewów. Kiście czerwonych lub czarnych porzeczek, biały agrest i inne niezwykłe drobne owoce, jak chociażby maliny i jeżyny bezkolcowe, popularna ostatnio bardzo borówka amerykańska, wkomponują się w każde miejsce naszego ogrodu. W czasie zbiorów, w ciągu całego lata a czasem i jesieni, będziemy cieszyć się świeżymi, własnoręcznie wyhodowanymi, smacznymi owocami.

To smaczny dodatek do każdego posiłku i deseru. Wystarczy zerwać, umyć i smakować. A jaka to frajda dla dzieci, które mogą pyszne owoce zerwać własnoręcznie i skomponować z nich własny, oryginalny deser. Nadmiar owoców można podarować lub zamrozić, by w okresie zimy wykorzystać w kuchni. To niewątpliwa zaleta i luksus posiadania własnego, choćby małego ogrodu owocowego. Krzewy owocowe są łatwe w uprawie, szybko owocują, te popularniejsze nie mają szczególnych wymagań. Jeśli chcielibyśmy zdecydować się na mniej popularne, a bardziej egzotyczne krzewy owocowe, np. jagody Goji czy cytryńca chińskiego, to należy wcześniej zapoznać się z ich wymaganiami glebowymi. Rośliny te z powodzeniem uprawiane są na działkach i w ogrodach.

Niewątpliwie egzotyczne krzewy owocowe robią niezwykłe wrażenie w ogrodach. Tak naprawdę, co posadzimy w naszym ogrodzie, zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni. Im bardziej różnorodnie, tym na pewno ciekawiej. Ważne, żeby było również smacznie.

Własne owoce z ekologicznej uprawy są niezastąpione. Wiemy, co jemy, więc bez obaw możemy dawać je również dzieciom. Przetwory z własnych owoców będą świetnym prezentem dla kogoś bliskiego. Smak i aromat takich owoców jest nie do podrobienia, ale to wiedzą tylko ci, którzy hodują własne krzewy i drzewa owocowe na własny użytek.

To niewątpliwy rarytas dla podniebienia i prawdziwa bomba witaminowa. Warto więc rozważyć uprawę choćby najzwyklejszych porzeczek czy agrestu.