Rośliny domowe

Każdy z nas ma w domu rośliny doniczkowe, niektóre z nich jak wiadomo lubią nasłonecznienie, inne zaś wolą półcień. Rośliny domowe są nie tylko ozdobą naszego mieszkania, ale również i balkonu. Nie każdy wie, że niektóre z nich mają działa działanie lecznicze jak np. aloes. Dlatego warto jest zapoznać się z rodzajami roślin doniczkowych, aby wybrać takie, które najbardziej będą nam odpowiadały pod względem pielęgnacji jak również będą ładnie wyglądały w naszym mieszkaniu.

Język teściowej to inaczej sansewieria – jest to jeden z najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych. Kwiat charakteryzuje się dużą odpornością oraz łatwością w uprawie. Wygląd jego liści przypomina wzory, jakimi obdarzony jest wąż (ciemnozielone liście posiadające jasnozielone pręgi). Końcówki liści są bardzo ostre, stąd wzięła się
potoczna nazwa języki teściowej. Roślina potrafi osiągnąć aż 150 cm wysokości. W przypadku podlewania rośliny zalecane jest wykonywać to latem około trzech razy w tygodniu, natomiast zimą raz w miesiącu. Warto jest również przecierać liście rośliny zmoczoną ściereczką lub na chwilę zmoczyć je w wodzie. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu, a nasza roślinka pięknie odżyje.

Musimy pamiętać także o przesadzaniu naszego kwiatu do większej doniczki. Jak możemy zauważyć uprawa w domu tego kwiatu nie jest trudna, dlatego polecany jest dla osób, które nie mają czasu zbytnio dbać o rośliny lub nie ma ich kilka dni w domu. Roślina ta przy odpowiedniej pielęgnacji jest bardzo odporna na wszelkie choroby.

Rozróżniamy kilka odmian tego doniczkowca, pierwszą z nich jest najbardziej popularna w naszych domach sansewieria gwinejska. Drugą ciekawą odmianą jest sansewieria walcowata, która może osiągnąć wysokość do 200 cm, w porównaniu do odmiany gwinejskiej roślina rośnie bardzo szybko, dlatego też należy ją przesadzać w większą doniczkę nawet co roku. Odmiana ta w sprzedaży posiada liście, których końcówki farbowane są na dowolne kolory. Kolejną odmianą jest sansewiera cylindryczna – jest to mniejsza wersja, ponieważ wzrasta tylko do około 30 cm. Ostatnim gatunkiem jest sansewieria wężownica. która posiada szerokie liście pozwalające na filtrację powietrza w nocy, dlatego warto ją mieć w naszym domu.

Nieważne, jaki rodzaj rośliny doniczkowej wybierzemy, bo każda z nich na swój sposób jest bardzo interesująca. Jeżeli posiadamy sporo przestrzeni w mieszkaniu, fajnym pomysłem jest zakup kilku takich kwiatów, które bardzo dobrze sprawdzą się jako ciekawa ozdoba naszego domu a oprócz tego zadbają o czyste powietrze.